ירוק במטבח

הירוק היום ירוק יותר

Ecodesign היא גישה לעיצוב מוצר הכוללת התייחסות מיוחדת להשפעה הסביבתית והאנושית של המוצר לאורך כל מעגל חייו – מהתכנון, דרך הייצור והשימוש ועד סיום חייו

בשנים האחרונות התחדדה התפיסה של מהו "ירוק" והעמיקה, ואין עוד העדפה אוטומטית למוצרים הנתפסים כ"טבעיים", כי אם בחינת כלל ההשפעות של תהליכי ייצור המוצר והשימוש בו, מהעסקה הוגנת של המעורבים במחזור חייו ועד להשפעה

שלו על כדור הארץ. כך לדוגמה, מה שהיה מקובל בעבר לכנות כ"ירוק" בעת שימוש בחומר מסוים, כולל כיום גם מחשבה על בית הגידול שלו. עץ שגדל בחוות עצים המיועדים לתעשייה יהיה עדיף לשימוש על עצים מאזורי פרא אקזוטיים, וכך הלאה. החשיבה הירוקה מתרחבת מהמוצר אל הסביבה שממנה נלקח חומר הגלם.

 

גישה הוליסטית זו הובילה גם את רגבה לנסח אמנה פנימית שנותנת עדיפות להתנהלות ירוקה

כיום אפשר למצוא במטבחים, מלבד תאורות בטכנולוגית לד חסכוניות, צבעים ידידותיים לסביבה ומגירות אשפה המאפשרות למחזר חומרים, גם שימוש נרחב בחומרים אקולוגיים דוגמת חזיתות מטבח עשויות עץ במבוק, שיתרונו הוא ביכולת שלו להצמיח שורשים לאחר הכריתה, ללא צורך בנטיעה חדשה, מה שהופך אותו לירוק על פי הפרמטרים החדשים. כמו כן, אנו מעדיפים לקחת את הפורנירים שלנו מבית גידול שהכריתה בו מבוקרת, ושעל פי התקנים האירופיים נחשב ירוק. כריתה מבוקרת היא ניסיון לשמור על איזון אקולוגי: במקום שכורתים – גם נוטעים, דואגים להשיב לטבע.

 

לראשונה בישראל

במסגרת מחויבותה לגישה הירוקה, מטבחי רגבה היא מעתה המפעל הראשון בישראל שעובר לייצור עצמי של חשמל מהשמש.
על גג המפעל החלה חברת פילקום להקים מערכת סולארית שממירה את קרינת השמש באופן ישיר לחשמל ואשר צפויה לספק 30% מתצרוכת החשמל השנתית של המפעל. מדובר במתקן ייצור חשמל פוטו-וולטאי בהספק של 1,100,000 KWp בשנה, שישתרע על פני כ-7,500 מ"ר מגג המבנה, ויהווה כ-75% מהמערכת הסולארית כולה במושב רגבה, שחלקה פרוש על הלולים נוסף על המפעל.
המערכת מוקמת בהשקעה של 5.5 מיליון ₪, ותהיה הראשונה בארץ שתשולב במפעל תעשייה. היא תפעל בשיטת "מונה נטו" – הסדרה של רשות החשמל אשר מאפשרת לראשונה לצרכני חשמל לייצר לעצמם חשמל לשימושם העצמי, וצפויה לחסוך למושב רגבה כ-600,000 ש"ח בשנה. מלבד היתרונות הברורים של חיסכון כספי, למערכת יתרונות סביבתיים חשובים, כמו ייצור חשמל נקי והפחתת פליטת מזהמים לאוויר.

 
טוען...
טוען, נא להמתין