{{searchTotal}} תוצאות
לחיפוש
בנושא "{{term}}"
בקבוקי בירה

מהשדה לשולחן: מבשלת שריגים

ללגום בירות בוטיק זוכות פרסים בלב הירוק – ביקרנו במבשלת שריגים בעמק האלה ויצאנו מבוסמים


עופר רונן ואוהד אילון הקימו את המבשלה שבמרכז המסחרי הקטן בכניסה ליישוב, לאחר שהתאהבו בתחום כל אחד בדרכו. עבודתם כיזמים בתחום ההייטק זימנה להם ביקורים תכופים באירופה ובארצות הברית. רונן למד את תרבות הבירה הגרמנית, וכשגר בארצות הברית החל מתעמק בנושא. הוא התמיד בבישולים ביתיים עד שזכה בתחרות, שעוררה בו מוטיבציה להפוך את התחביב למקצוע. באילון התעוררה התשוקה לבישול בירה לאחר שטעם בירה בווארית קלאסית בבירגארדן במינכן. גם הוא זכה במקום הראשון באותה תחרות, בקטגוריה של בירת חיטה. את המבשלה ומרכז המבקרים פתחו השניים בשאיפה לקדם את תרבות הבירה בישראל: “שתיית בירה יכולה להיות חוויה מורכבת ומהנה של ריחות, טעמים וארומות, ממש כמו יין”.
במבשלה מיוצרות שתי סדרות: סדרת “עמק האלה” הקלאסית ובה בירות חיטה, וסדרת “רונן” הנועזת ובה פרשנות אישית לסוגי בירה וטעמים ייחודיים.
IMG_5711
אבות המזון
“אנחנו מהנדסים בנשמה והגישה שלנו מדויקת. נאמנים למתכון, מקפידים על כמויות, זמנים וטמפרטורות כדי לשמור על הטעם הייחודי שהשגנו”.
תהליך הייצור
חומרי הגלם העיקריים בבירה הם מים, לתת, כשות ושמרים, שבעזרתם אפשר להגיע לאינסוף טעמים: בירה כהה, בהירה, מרירה, מתקתקה, עוצמתית, בעלת אחוז אלכוהול גבוה או נמוך. חמישה מתוך שבעה סוגי הבירה במקום מבוססים על קומבינציות שונות (השניים הנוספים מבוססי חיטה). שוטפים ומשרים את הלתת במים, ואלה סופחים את טעמיה. בבישול מוסיפים את הכשות, שאחראית למרירות ומשמשת כמשמר טבעי. הבירה עוברת למכלי תסיסה למשך כשבוע, שבמהלכו יורדת רמת הסוכר ועולה רמת האלכוהול. משם לביקבוק ידני.
454545 7879
משהו שלא ידענו על
לבירת בוטיק שלושה מאפיינים שהופכים אותה לעשירה בטעמים: היא אינה מסוננת, אינה מפוסטרת, ותהליך הגיזוז שלה נעשה בתוך הבקבוקים עצמם, בתהליך טבעי, שמביא לבועות עדינות ונעימות.
sml IMG_5569
מנת הדגל
בירת חיטה קלאסית, שנאמנה למקור בארומת בננה פירותית, ולעומתה “החיטה המחוצפת” שפורצת את גבולות הז’אנר בטעמים עזים של פירות הדר, ציפורן ולימון. בירת הטריפל הבלגית, שזוכה כרגע להצלחה מסחרית, היא מתוקה וקלילה ונרקחה בהשראת בירות בלגיות מנזריות, רוויות אלכוהול ועשירות בערכים תזונתיים.
טעם מקומי
“החך הישראלי דומה יותר לאמריקאי מאשר לאירופי, ומחקה אותו. שוק בירות הבוטיק האמריקאי הולך לכיוון של בירות בעלות טעמים עוצמתיים, ואני מאמין שגם החך הישראלי יבשיל לכיוון זה, ולבירות שהן חוויה”.
8
מה מתבשל
“יש לנו שבעה סוגי בירות – מגוון רחב במונחים של מבשלת בוטיק – נמשיך להשקיע בייצור ובחשיפה שלהם”.
הצעת הגשה
“פיקניק קליל, ארוחה מושקעת, או ערב על המרפסת – לכל סיטואציה תתאים בירה אחרת. ה’כהה המרושעת’ שלנו תתאים לסטייקים ואוכל כבד, ‘הבירה ההודית המכוערת’ לאוכל מתובל ואסייתי, ‘החיטה המחוצפת’ – לדגים”.
IMG_5768
צילום: דניאל שכטר