• קונטור
  • corean regba
{{searchTotal}} תוצאות
לחיפוש
בנושא "{{term}}"
תאורה תלויה מטבח כפרי

בחירת גופי תאורה המתאימים לעיצוב כפרי

7 יוני 2020

עיצוב כפרי מאפשר לנו ליצור בחלל המעוצב אווירה חמה ומזמינה. כאשר אנו מתכננים מטבח בסגנון כפרי לדוגמה, עלינו לבחור בקפידה את גופי התאורה עבורו. בתוך ים האפשרויות לא תמיד ברור איך ניתן להשיג את האפקט הרצוי, לכן אספנו עבורכם מספר הצעות לגופי תאורה שיתאימו להשלמת המשימה הכפרית.

 

אווירה כפרית אפשר להשיג גם בבית עירוני

רבים מאיתנו היו שמחים להיפרד מאורח החיים העירוני לטובת מגורים באזור כפרי מלא שלווה, רוגע ויופי. עם זאת, לא תמיד מדובר בצעד מעשי, וגם מי שנמשך לאווירת הכפר נאלץ לרוב לבחור במגורים בעיר מאילוצי עבודה, פקקים, נוחות וכו'. אם כך, מה תגידו אם נאמר לכם שאתם יכולים להתחבר לטבע שבחוץ גם אם אתם חיים בעיר סואנת והומה? עיצוב בית בסגנון כפרי יכול לתת את המענה ולאפשר לכם ליהנות מכל העולמות. עיצוב כפרי מאפשר לנו להפוך את הבית למקום מזמין שכיף לחזור אליו. בעזרת שימוש בגוונים חמים ובחומרים טבעיים כמו עץ ואבן, תוכלו לחבר את הבית שלכם לטבע, ולשוב בסיום כל יום עבודה אל חלל הרמוני ונעים שמשרה תחושת כפריות וטבעיות.

 

מטבח כפרי הוא התחלה חכמה

מעוניינים בעיצוב כפרי? כדאי להתחיל במטבח, כי שם הרי הכול מתרחש. המטבח הוא הלב של הבית, המתחם שבו אנחנו שוהים, מבשלים, אופים, אוכלים, שותים ונפגשים רוב הזמן. מדובר בחלל אשר משקף ומעצב את האופי והחוויה של הבית, לכן חשוב ביותר להשקיע בעיצוב שלו. כשחושבים על זה יותר לעומק, המטבח והטבע מתחברים זה לזה, שכן אנו עושים במטבח את הפעולה הבסיסית וההכרחית ביותר עבורנו – הכנת המזון והשתייה המזינים את כל בני הבית. אנחנו חייבים להרגיש בנוח ובחיבור עם הטבע כשאנחנו בתהליך הבישול, כדי שנוכל ליצור ולבשל אוכל שישמח אותנו. את החיבור הזה אפשר לייצר בעזרת עיצוב הולם. שימו לב – בעיצוב מטבח, כמו כל חלל אחר ואף יותר, יש לתת את הדעת לבחירת גופי תאורה מתאימים.

 

תאורה מעצבת אווירה

תאורה היא אחד האלמנטים החשובים ביותר בעיצוב הבית בכלל ובעיצוב המטבח בפרט. בעזרת תכנון תאורה נבון ומקצועי ניתן ליצור אפקטים שונים ולעצב אווירה. מיקום גופי התאורה, צורתם וגוון האור שהם מפיצים – קר או חם, אפלולי או בוהק, משחקים תפקיד חשוב ביצירת סגנון כזה או אחר בחדרי הבית: כפרי, הייטקיסטי, קלאסי ועוד. לדוגמה, אם אתם אוהבי הסגנון הכפרי, יש לבחור בגווני אור צהובים חמימים.

בואו ניכנס חזרה למטבח – אם הוא מוגדר כלב הבית, הרי שהאור הוא הדם הזורם בו. כדי ליצור את האפקט החם, הרך והביתי שמתאים למטבח בסגנון כפרי, ובה בעת לדאוג שהתאורה תהיה מספקת לכל הפעולות הנעשות במטבח, עלינו לבחור בקפידה את גופי התאורה במרחב. ישנן אפשרויות רבות שעשויות להתאים לטעם האישי של כל אחד ואחת מאיתנו, וליצור את האווירה הנדרשת.  

מטבח כפרי לבן

גופי תאורה מעל משטח | צלם: עוזי פורת

להלן כמה דוגמאות לגופי תאורה המתאימים לעיצוב כפרי בכלל הבית ובמטבח בפרט:

גוף תאורה יחיד: שנדליר

אם אתם מעוניינים בגוף תאורה גדול ומרשים – שנדליר הוא הבחירה המתבקשת. שנדליר הוא גוף תאורה בולט ומרכזי, שניתן להתאימו לגוונים ולחלל ולייצר בעזרתו גם אווירה כפרית, אם יודעים כמובן באיזה שנדליר לבחור. השנדליר נתלה מהתקרה בשרשרת או בחוט, ולפיכך התאורה שלו מקרינה כלפי מטה. גוף תאורה כזה עשוי להתאים למי שמעוניינים בתאורה חזקה וישירה על חלל המטבח. ישנם כמובן סוגים שונים של שנדלירים במגוון מידות ודגמים – לא כולם יתאימו לסגנון הכפרי, לכן יש להתמקד רק בדגמים המתאימים. עם זאת, בין אם תבחרו בשנדליר עגול, מוארך או אליפטי, תוכלו להשיג בעזרתו פיזור אור מדויק ונעים שיספק את ההרמוניה הנדרשת בחלל.

קבוצת מנורות

במטבחים ובפינות אוכל עושים כיום שימוש רב בשילוב של קבוצת מנורות, לדוגמה שלוש מנורות זהות שיורדות מהתקרה לגובה נמוך יחסית. לקבוצת מנורות כזו יש מצד אחד אמירה עיצובית מעניינת, ומצד שני היא מאפשרת לנו למקד את האור על אזור מסוים. כך לדוגמה, קבוצת מנורות יכולה להשלים את המראה המיוחד של אי שממוקם בלב המטבח. היא תספק תאורה ממוקדת על האי ותתרום לתחושת החמימות בהתכנסות מסביבו, בין אם במסגרת עבודות המטבח ובין אם באכילה משותפת של בני הבית. קבוצת מנורות מתאימה מאוד גם לתלייה מעל שולחן פינת אוכל.

תאורה תלויה | מעצב פנים: ניצן הורוביץ | צלם: עודד סמדר

שימוש בתאורה צבעונית

תאורה צבעונית היא אלמנט שלא ניתן להתעלם ממנו ושיש לו אמירה חזקה בכל חלל בו הוא משולב. פעמים רבות משתמשים בתאורה צבעונית כדי להשיג את אפקט החמימות והססגוניות המאפיינות את הסגנון הכפרי. עם זאת, מכיוון שמדובר בתאורה בולטת ולא קונבנציונלית, כדאי מאוד להתייעץ עם מומחי תאורה ומעצבי תאורה על מנת להתאים את סוג התאורה הצבעונית לחלל שלכם.

תאורה שקועה וספוטים

כיום הולכת וגוברת הנטייה לשלב תאורה שקועה, לרבות ספוטים, בחללים שונים בבית וביניהם גם במטבח. יש לכך סיבות רבות. ראשית, תאורה שקועה היא אסתטית, ויוצרת אפקט קסום ומסתורי של אור שלא ברור לחלוטין מאיפה הוא בוקע. לתאורה שקועה יש גם יתרון פונקציונאלי – גוף תאורה שקוע תופס פחות מקום ולכן מאפשר ניצול מקסימלי של השטח, וזה חשוב בעיקר כשמדובר בחלל שאינו גדול יחסית.  כמו כן, תאורה שקועה מייצרת אור מפוזר יותר ופחות מסנוור כך שהיא נעימה מאוד לעין, מה שיכול להתאים לסגנון הכפרי. כיום עושים שימוש רב גם בספוטים שקועים, שמצד אחד יש להם את היתרונות של תאורה שקועה, ומצד שני הם בולטים מחוץ למסגרת ולכן ניתן לכוון אותם ולשנות את זוויות האור בהתאם לנדרש.

תאורה מעל משטח במטבח כפרי

תאורה מעל משטח | מעצבת פנים: ליאת הראל צלם: אלעד גונן

 

לסיכום, בעזרת תאורה מתאימה ניתן להעצים את העיצוב הכפרי בחללים שונים בבית ולהדגישו. על מנת לבחור בתאורה המתאימה, מומלץ להתייעץ עם מומחים לדבר. בבחירת תאורה למטבח, לדוגמה, מומלץ להיעזר במומחים לתכנון מטבחים.