{{searchTotal}} תוצאות
לחיפוש
בנושא "{{term}}"
דגם דלתא - מעצבת חגית לונדנר צלמת גלית דויטש

מטבח שחור: טיפים לשילובים מנצחים עם מטבח שחור

 

אתם אלגנטיים, אתם מעודכנים, אתם סופר שיקיים והבחירות העיצוביות שלכם, גם בחלל המטבח, נגזרות מההגדרות הללו. הינה, עובדה, בחרתם במטבח שחור, פסגת הדרמה והמסתורין! כשם שאין גוון שחור אחד יחיד ומיוחד, כך גם יש מגוון שילובים במטבח שחור שיכולים לתת קונטרה ולשדרג עוד יותר את החלל הדרמטי שעיצבתם לכם, ולא משנה אם הוא בסגנון אר־דקו, סגנון הייטקי או סגנון מינימליסטי. איך עושים את זה נכון? מה הופך מטבח שחור למטבח מנצח? הינה כל השילובים שלוקחים את השחור־השחור הזה לשלב הבא.

 

החבר הטוב של המטבח השחור: אור טבעי

ארונות מטבח שחורים משתדכים מעולה בהרבה אור טבעי נעים ובהיר. כשאור היום שוטף את המטבח, הדבר מקנה לחלל מראה מרווח וגדול יותר. האור הטבעי גם מגדיל את האפקט השחור והדרמטי של המטבח. אך גם אם האור הטבעי אינו מספיק בחלל המטבח, יש מגוון דרכים שבהן תוכלו לערוך “מניפולציות” שייתנו אפקט דומה. אחת מהן היא שילוב השחור במשטחים לבנים – כיסאות, ריצוף, שולחנות ומשטחים נוספים. גם קלסיקה נצחית וגם קונטרה נהדרת. אפשר גם לעצב מטבח שחור עם עץ שיוסף למראה הדרמטי והמיוחד של המטבח וגם העץ יעזור להבליט את קרני האור שחודרים אליו.

 

מעצבת פנים לירז בוקעי צלמת שירן כרמל

מעצבת פנים: לירז בוקעי | צלמת: שירן כרמל

 

גוונים ששחור אוהב: זהב, אפור וגוונים ניטרליים

כשמדברים על מטבח שחור, אין הכרח שהמטבח יהיה שחור כולו – ההיפך הוא הנכון. הקונטרסט המתקבל בשילוב של השחור בגוונים נוספים רק מעמיק יותר את הבחירה שלכם, ויש כמה גוונים ששחור אוהב במיוחד. הזכרנו את הצבע הלבן, הנחשב באמת לקלסיקה הפופולרית ביותר. אך אילו עוד צבעים יכולים להתאים למטבח שחור ולהשתלב בו נהדר? הינה כמה מהם:

  • גווני אפור: לצד הלבן אפשר לשלב גווני האפור הבהירים, עד גבול הגוון המתכתי, המעניקים למטבח מראה עכשווי ומעודכן מבלי שיהיה כהה מדי. גוונים אלו יעבדו מעולה במטבח שחור מט ויצרו מראה “הייטקי”, מודרני ואפילו מסותרי מעט.
  • זהב: שילוב בין שחור לזהב, לעומת זאת, יעניק למטבח נופך של יוקרה מפוארת. המטבח שלכם יקבל טוויסט עיצובי מעניין, ברגע ויהפכו אותו לסופר אלגנטי – רק הקפידו לוודא שאתם משתמשים בשילוב הזה ברוגע במינון הנכון, כדי שהזהב לא ישתלט על המראה השחור, בעיקר אם המטבח שלכם הוא מטבח שחור עם עץ המספק נופח דרמטי כשלעצמו.
  • צבעים ניטרליים: גם גוונים ניטרליים הם בחירה מצוינת לשילוב במטבח שחור – עץ טבעי (שעליו נרחיב בהמשך), בז’, גווני חום בהיר או ניוד יוסיפו מאוד לעיצוב וייצרו מראה חם ונעים בחלל. הם יעניקו חלל רך, עדין ונעים ויעדנו את הצבע השחור הדרמטי, בניגוד לצבע הזהב שיעצים אותו. לכן צריך לחשוב לאיזה כיוון אנחנו רוצים לקחת את עיצוב המטבח השחור שלנו.
  • שמנת: אחד הצבעים הניטרליים שהכי יתאימו למטבח שחור, הוא צבע שמנת. להבדיל מהלבן, גווני שמנת יעניקו רוך למטבח ויעניקו השלמה למטבח השחור ולא יתנגדו לו. נוכל לטייל על פלטת הצבעים משמנת בהירה מאוד לשמנת על גבול החום. הגוונים אלה יצרו הרמוניה ורוגע במטבח, שעליו פניו בעל מראה דרמטי ולא רומנטי.

אדריכל חקי זמיר צלם ליאור טייטלר

אדריכל: חקי זמיר | צלם: ליאור טייטלר

אדריכלית ומעצבת פנים שמרית קלעי צלם מאור מויאל

אדריכלית ומעצבת פנים: שמרית קלעי | צלם: מאור מויאל

 

תאורה שמחמיאה למטבח שחור: דרמה, דרמה ועוד קצת דרמה

כפי שהזכרנו קודם לכן, מטבח שחור אוהב אור, והרבה ממנו. גם אם מדובר בתאורה מלאכותית. את גופי התאורה למטבח כדאי לבחור בקפידה, כדי שיתאימו לסגנון הכללי וישתלבו בעיצוב של המטבח הדרמטי. נברשות קריסטל, לדוגמה, יהיו בחירה מצוינת, כמו גם תאורת לד מודרנית שתאפשר לכם לשחק בעומק התאורה ועוצמתה .אגב, תאורה טובה תועיל גם למטבח שחור מט וגם למטבח שחור מבריק – בחרו את התאורה הנכונה בצבע הנכון ויש לכם מטבח שחור דרמתי ועוצמתי מאין כמוהו.

אפשר לשים דגש לא רק על גוון התאורה אלא גם על נברשות ועל גופי התאורה. אפשר להתאים גופי תאורה רומנטיים ורכים ואפשר לבחור בגופי תאורה בסגנון הייטקי ומודרני – כל גוף תאורה שתבחרו יעניק אופי אחר למטבח השחור שלכם ולכן כדאי לבחור אותו בקפידה. כמו כן אפשר להתאים את צבע גוף התאורה לאווירה של המטבח השחור שלכם. אם בחרתם במטבח שהוא שחור שבו שילבתם משחקי צבעים, תוכלו לייצר קונטרה בעזרת גופי תאורה לבנים; אם בחרתם שהמטבח שלכם יהיה מטבח שחור עם עץ אז תוכלו לשלב גופי תאורה שגם בהם יש שילוב עץ. אם תרצו מטבח שחור קומפלט תוכלו לבחור נברשות קריסטל מיוחדות שיוסיפו למראה הדרמטי של המטבח. כמו שאמרנו, כל גוף תאורה יעניק אופי אחר למטבח השחור שלכם.

מעצבת פנים נעמה זהר צלמת שירן כרמל

מעצבת פנים: נעמה זהר | צלמת: שירן כרמל

 

לא רק עכשווי: מטבח שחור עם עץ וחלל מסורתי

מטבח שחור מתקשר לנו אוטומטית לחללים עכשוויים ומעודכנים, אך הגוון הדרמטי הזה עובד לא פחות בחללים מסורתיים־כפריים. כשהמודרני פוגש את הסגנון העתיק, נוצר מראה מתוחכם, חמים וביתי מאין כמוהו. תוכלו לעשות זאת באמצעות שילוב משטחי אבן, עץ גולמי (שכן מטבח שחור עם עץ הוא פופולרי מאוד היום) או אהילי קש אותנטיים. כל שילוב כזה יעניק מטבח מיוחד, איחודי, כזה שלא תמצאו בכל בית.

אדריכלית נעמה דפני - מעצבת בתים לני שריר - צלמת עינת דקל

אדריכלית: נעמה דפני | מעצבת בתים: לני שריר | צלמת: עינת דקל

 

סופר אלגנטי: שיש במטבח שחור עם עץ

יש מצב שהמטבח שלכם יתפוצץ מרוב אלגנטיות אם תבחרו לשלב בין משטחי שיש לבין מטבח שחור. תוכלו לבחור בשיש לבן במשטחי העבודה, בגימור כהה יחסית. הרושם יישאר בכל פעם שתיכנסו למטבח. אגב, משטחי שיש ישתלבו נהדר במטבח שחור מט ויצרו קונטרה בין הברק של השיש לגוון המט של המטבח עצמו. תוכלו לבחור בלוח שיש שלו עורקים רבים או לבחור באחד חלק יחסית. אפשר גם לנסות לבחור עורקים בגוונים כהים יותר שישתלבו מעולה בסטייל של המטבח השחור שלכם.

אדריכלית עינב רימון צלם שי אפשטיין1

אדריכלית: עינב רימון | צלם: שי אפשטיין

 

אלמנטים שמרככים את החלל: עץ, פרחים ועציצים

גם החלל השחור ביותר זקוק ל”חימום” ביתי בעזרת אלמנטים טבעיים, כשהבולט בהם הוא העץ. מטבח שחור עם עץ הכולל ארונות מטבח שחורים ומשטחי עץ, מהווים שילוב מנצח, במיוחד אם לארונות יש גימור מבריק ומודרני המושך את העין. תוכלו לשלב במטבח דלפקי עץ, מדפים מעץ משוחזר או כסאות בר שלהם גב עשוי עור ובכך לרכך את המראה השחור. דרך נהדרת נוספת לעשות זאת היא להוסיף אלמנטים מהטבע, דוגמת פרחים יפים ועציצים ירוקים. עציצים ירוקים רב עונתיים ישתלבו נפלא בשחור הדרמטי של המטבח השחור עם עץ ויוסיפו חן וחמימות לחלל. הקפידו, כמובן, לוודא שהעציצים הנבחרים תואמים לא רק את הסגנון העיצובי במטבח אלא גם את התנאים האינדיבידואליים שהצמח דורש, דוגמת כמות אור, תדירות השקיה וכדומה.

דלתא - מעצבת פנים דורית רגב - צלם ניצן הפנר

 מעצבת פנים: דורית רגב |  צלם: ניצן הפנר

הדר - עיצוב פנים לימור בן הרוש צלם עוזי פורת

עיצוב פנים: לימור בן הרוש | צלם: עוזי פורת

 

הבלתי צפוי – מנצח

בדיוק כמו שאת ה”שמלה השחורה הקטנה” כדאי לשלב לצד אלמנטים שוברי שגרה, גם במטבח שחור כדאי ומומלץ לשבור עם מרקמים שונים שיוסיפו עניין לחלל – רצוי כאלו בלתי צפויים כמו למשל מטבח שחור מט. תוכלו לעשות זאת באמצעות שילוב אלמנטים מתכתיים, אלמנטים עשויים קש או אריג, טקסטורות של עץ כמו במטבח שחור עם עץ או כל חומר אחר שייתן עומק ואופי לחלל המטבח שלכם. אל תחששו להעז ולשלב אלמנטים שנראים במבט הראשון לא מתאימים – אתם עתידים לגלות שמדובר בשילובים מעניינים, מיוחדים ומנצחים!

מעצבת פנים מוריה דוידוביץ צלם מאור מויאל

מעצבת פנים: מוריה דוידוביץ | צלם: מאור מויאל

 

 

—–

תמונה ראשית:
מעצבת: חגית לונדנר | צלמת: גלית דויטש