• קונטור
  • corean regba
{{searchTotal}} תוצאות
לחיפוש
בנושא "{{term}}"
פתוח או סגור - מעצבת פנים ליבנת כהן מרין צלם עודד סמדר

איזה מטבח לבחור – פתוח או סגור?

4 ינואר 2021

 

בדרך לבית משלכם? מתכננים לעצב את המטבח מחדש? בין שלל ההחלטות שעליכם לקבל, יש התלבטות עיקרית וראשונית המעסיקה לא מעט מעצבים: הבחירה בין מטבח פתוח או סגור. ההחלטה לגבי עיצוב המטבח משפיעה לא רק צורתו בחלל, אלא גם על אופי הבישול בו, סגנון האירוח ואלמנטים טכניים נוספים. אנו כאן כדי לסייע לכם לגבש החלטה המתאימה לצרכים המדויקים שלכם. הנה לפניכם היתרונות, החסרונות וכל מה שכדאי לדעת על מטבחים סגורים ופתוחים.

המטבח פתוח: בחירה קלאסית למטבח מודרני

קונספט המטבח הפתוח הפך לפופולרי מאוד בתחילת שנות התשעים, והמגמה העיצובית הזו נשארה טרנדית עד היום. זוהי הבחירה הקלאסית בעיצוב מטבח מודרני. אם בעבר רוב המטבחים היו סגורים ויצרו הפרדה ברורה בחלל בין המטבח לבין יתר חללי הבית, המטבח הפתוח הפך את היוצרות: חלל מזמין, נעים, רגוע והרמוני יותר.

מעצבות פנים טלי אליאשוב ופלורינה פופובסקי צלם איל תגר

מעצבות פנים: טלי אליאשוב ופלורינה פופובסקי | צלם: איל תגר

למה זה כדאי?

ערוץ תקשורת ישיר

המטבח הפתוח מאפשר לאלו העומלים על הבישולים המטבח להיות חלק ער ואינטגרלי מהשיחה המתקיימת בסלון או בפינת האוכל. האינטראקציה עם יתר הסועדים הופכת לפשוטה יותר והתקשורת ישירה, בשונה ממטבח סגור שבו אין קשר עין.

מעצבת פנים קרן אביטל צלם מאור מויאל

מעצבת פנים: קרן אביטל | צלם: מאור מויאל

 

בהיר ואוורירי

אחד היתרונות העיקריים שיש למטבח פתוח הוא האור הטבעי הנכנס דרכו אל כל חלקי המטבח. כשהחלל אינו לכוד בתוך קירות, האווירה הנוצרת במטבח אוורירית ורכה יותר, ומאפשרת לאור טבעי לחדור פנימה ולהציף את החלל.

מעצבת פנים מרינה רכטר צלם בריאן שולמן

מעצבת פנים: מרינה רכטר | צלם: בריאן שולמן

מעצבת חגית לונדנר צלמת גלית דויטש

מעצבת: חגית לונדנר | צלמת: גלית דויטש

 

חלל הרמוני

דירות מודרניות מאופיינות, בין היתר, בעיצוב הרמוני, אחיד ומזמין. אם בעבר התפישה העיצובית הייתה שלכל חלל בבית יש אזור תחום משלו, הרי שהעיצוב המודרני לימד אותנו את ההפך המוחלט. המרפסת יכולה להיות המשך ישיר של אזור הסעודה, הסלון והמטבח מהווים יחידה אחת וככל שהחלל יהיה פתוח יותר, כך האווירה שנייצר בו תהיה נעימה יותר, ואף תעניק אשליה של גודל. המטבח הפתוח הוא הגשמה קלאסית של החזון העיצובי הזה.

מעצבת פנים יפעת ברדה צלמת מירית רובין

מעצבת פנים: יפעת ברדה | צלמת: מירית רובין

אזור עיצוב נוסף

עיצוב מטבח פתוח מספק דרך נהדרת להציג לראווה את העיצוב היפה שבחרתם בחלל. מוצרי החשמל המעוצבים, כלי האוכל היפים וארונות המטבח המודרניים שלכם ראויים לחשיפה בפני חברים ואורחים, וזו הדרך האולטימטיבית לעשות זאת!

מעצבת פנים ליבנת כהן מרין צלם עודד סמדר

מעצבת פנים: ליבנת כהן מרין | צלם: עודד סמדר

למה לא כדאי?

שמירה תמידית על סדר וניקיון

בחירה במטבח פתוח מחייבת אותנו לשמירה על סדר וניקיון באופן קבוע. הסירים המלוכלכים, שאריות ארוחת הצוהריים והפח העולה על גדותיו חשופים לכל, לכן חשוב להיות מוכנים לכך מבעוד מועד ולהתכונן לשגרת ניקיון קבועה.

ריחות מתפשטים בחלל

אחד החסרונות של מטבח פתוח הוא העובדה שריחות מתפזרים ביתר חלקי הבית בקלות יתרה. ריחות טיגון, בישול או אפייה עלולים לפלוש בקלות לחדרים אחרים ולסלון, ולאורך זמן גם להישאר על בדי הספה והכריות.

 

המטבח הסגור: מבודד ופרטי

המטבח הסגור מאופיין בקירות מכל צדדיו, מה שהופך אותו למבודד מיתר חלקי הבית. הקירות המפרידים את המטבח מהסלון או מאזור ההסעדה הופכים אותו לאזור פרטי יותר מחד, אך גם מנותק יותר מאידך. בעבר המטבח הסגור היה ברירת המחדל בעיצוב בתים.

למה זה כדאי?

פרטיות

אם אתם בשלנים שאוהבים שקט ופרטיות במהלך מלאכת הבישול, המטבח הסגור עשוי להתאים לכם יותר. בחירה במטבח סגור מונעת באופן טבעי מדיירי הבית כניסה שלא לצורך ומאפשרת לכם לבשל בשקט ובשלווה.

השקעה מינימלית

כאשר מטבחכם אינו מוצג לראווה לכל, אינכם חייבים להשקיע בו כסף רב. תוכלו להתפשר על שלל מאפיינים עיצוביים שכן הייתם משקיעים בהם לו חלל המטבח היה פתוח. תוכלו לחסוך סכום ניכר של כסף.

לא חייבים לשמור על סדר

בייחוד כשאנו מארחים, חשוב לנו לשמור על סדר וניקיון וליצור אווירה נעימה. מטבח סגור מאפשר זאת, כיוון שכלי הבישול שבהם השתמשנו לצורך הארוחה וגם כלי האוכל המלוכלכים הנותרים אחריה יכולים להיות באין מפריע בחלל המטבח, מבלי שנראה אותם בסלון.

קיימות

טרנד הקיימות סחף את העולם והביא עימו צניעות ושלל חומרים טבעיים ממוחזרים. חלל סגור מאפשר לכם לבחור במטבח צנוע ופשוט, שאינו חייב להתכתב מבחינה עיצובית עם שאר חללי הבית. צבעיו פשוטים מאד וכך גם החומרים שממנו הוא עשוי.

למה לא כדאי?

עיצוב מחודש יקר

אם תרצו להמיר את המטבח הסגור למטבח פתוח, דעו כי מדובר בתענוג הדורש אנשי מקצוע ייעודיים והוא גם לא זול במיוחד. זהו אחד החסרונות העיקריים של מטבח סגור.

חלל סגור ופחות מאוורר

השוואה מהירה בין מטבח פתוח לסגור מלמדת שכמות האור הטבעי החודרת דרך המטבח הפתוח, נטול הקירות, גדולה בהרבה מזו הנכנסת אל המטבח הסגור. נוסף על כך, ריחות הבישול והטיגון שאינם מתפזרים בחלל הרחב נשארים בין כתלי המטבח ועלולים לגרום לתחושת חנק וחוסר אוורור.

מעצבת פנים מיכל מטלון צלמת אורית ארנון

מעצבת פנים: מיכל מטלון | צלמת: אורית ארנון

תמונה ראשית – מעצבת פנים: ליבנת כהן מרין | צלם: עודד סמדר